Zdalne sterowanie pompami ciepła Daikin Altherma

Po wielu zapowiedziach i długim okresie oczekiwania, dostępny jest już moduł zdalnego sterowania pompami ciepła Daikin Altherma.
Na początek trochę historii.

Pierwsze modele pomp ciepła Altherma serii A i B, sprzedawane w latach 2006-2012 nie miały możliwości zdalnego sterowania.
Dopiero seria CA, która pojawiła się w 2012 i była przełomowa, miała możliwość zdalnego sterowania poprzez kartę komunikacji RTD-LT/CA.
Karta ta pozwala na zdalne sterowanie na trzy sposoby – rezystancyjne, 0-10V oraz poprzez protokół modbus.
Miło nam się pochwalić, że dla tej serii pomp opracowaliśmy własny moduł HVAC Net Controller, dzięki któremu można sterować zdalnie pompami serii CA z poziomu dowolnej przeglądarki.
Niestety – radość nasza nie trwała długo.
 
W 2015 roku w serii CB, producent zmienił oprogramowanie, zaprzestał rozwoju karty RTD i od tamtego czasu modele serii CB nie mogły być sterowane zdalnie.
(W dalszym ciągu sterujemy zdalnie pompami ciepła Altherma HT – dla tych pomp również opracowaliśmy zdalne sterowanie poprzez kartę komunikacji RTD-W)
 
Daikin zapowiedział dedykowaną aplikacje dla pomp Altherma online controller i moduł komunikacji, analogiczny jak w przypadku klimatyzatorów (świetne rozwiązanie – polecam zapoznać się z tym wpisem), ale… przyszło nam na niego czekać 2 lata.
I oto wylądował na naszym biurku.
 
 
Taka oto skrzyneczka, występująca w dwóch wariantach o symbolu BRP069A61 i BRP069A62
Końcówka A62 to wersja podstawowa (tylko zdalne sterowanie), a A61 to wersja rozszerzona, która oprócz funkcji zdalnego sterowania pozwala na współpracę z instalacją fotowoltaiczną oraz z inteligentną siecią energetyczną Smart Grid.
W środku znajduje się niwielka płyka elektroniki.
 
 
Co ciekawe – widoczna różnica w płytkach między wersją podstawową a rozszerzoną polega tylko na uzbrojeniu widocznych w lewym górnym rogu płytki portów.
 
Montaż modułu jest dość prosty. Montujemy go w dowolnym miejscu.
Łączymy go kablem sieciowym z naszym domowym routerem oraz dwużyłowym kablem z hydroboksem pompy ciepła, czyli z jednostką wewnętrzną.
Poniżej moduł podłaczony do naszego symulatora.
 
 
Moduł może pracować w sieciach domowych z serwerem DHCP jak i w sieciach LAN, w których mamy własne, sztywne, adresy IP. Wówczas, poprzez interfejs webowy oraz konfigurację dip-switchy (widocznych z prawej strony płytki), możemy przydzielić mu własny adres.
 
Po podłączeniu modułu do systemu (pompy ciepła i sieci) potrzebujemy jeszcze na naszym smartfonie zainstalować aplikację Daikin online controller.
Aktualnie aplikacje te są dwie. Z niebieskim logo, dla jednostek klimatyzacyjnych oraz z ciemno-pomarańczowym, właśnie dla pomp ciepła Altherma.
 
 
 
Kilka słów o kompatybilności.
Moduł współpracuje tylko z pompami Altherma serii CB, nową serią Altherma 3, hybrydową pompą ciepła oraz pompą gruntową. Przy czym w dwóch ostatnich modelach należy zaktualizować oprogramowanie płyty głównej.
 
Pomijam konfigurację.
Co potrafi moduł i aplikacja?
Zacznijmy od tego, że pompą ciepła będziemy mogli sterować zdalnie, tylko wtedy, jeśli będzie ona przez instalatora skonfigurowana do pracy w funkcji termostatu pokojowego.
Ci, którzy sterują temperaturą zasilania, a więc zamiast temperatury pokojowej, widzą na sterowniku temperaturę żądaną wg krzywej grzewczej i mogą ją przesuwać +/- 10 stopni w górę lub w dół, nie będą mogli wykorzystać modułu, ani aplikacji.
Jest to moim zdaniem pewien minus. W naszym rozwiązaniu kompatybilnym z pompami CA, aplikacja automatycznie rozpoznawała sposób sterowania pompą ciepła i dostosowywała menu.
Tak więc możemy włączać i wyłączać pompę ciepła, zmieniać tryby pracy (grzanie, chłodzenie) , zmieniać nastawy temperatury pokojowej. Oczywiście zobaczymy w jakim pompa ciepła pracuje trybie, jaka jest temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, a w przypadku wejścia w tryb awarii, wyświetli kod błędu.
W przypadku wody użytkowej możemy zmienić nastawę cwu oraz uruchomić tryb powerfull.
bardzo przydatnym elementem aplikacji jest możliwość podglądu oraz edycji harmonogramów ogrzewania oraz wody użytkowej.
W jednostkach nowej Althermy 3 ma być dostępny podgląd zużycia energii w ujęciu dziennym, tygodniowym i rocznym.
Poniżej kilka zrzutów ekranu z aplikacji.
 
 
 
 
 
 
 
Aplikacja pracuje zarówno w lokalnej sieci LAN, łącząc się bezpośrednio z modułem zdalnego sterowania jak i pozwala na pracę z dowolnego miejsca, wykorzystując serwery producenta. Jest to tzw. funkcja „zaloguj się poza domem”
 
 
By zapoznać się z aplikacją przed zakupem modułu, można ją zainstalować bez podłączenia do pompy ciepła i uruchomić tryb demonstracyjny.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Automatyka, Hybryda, PC gruntowa, PC powietrzna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Zdalne sterowanie pompami ciepła Daikin Altherma

 1. yaris pisze:

  To znaczy ze z aplikacji na smartfonie nie mozna zmieniac temperatury zasilania ? czy sa wszystkie opcjie dostepne jakie znajduja sie na sterowniku np Hybrydy ?

 2. Janusz pisze:

  Jak się ma to wszystko do sterowania fancolami  FWXV15A, czy przez aplikację też się nimi steruje w przypadku połączenia interlinkiem.

  • Nie. Fancoile FWXV są sterowane tylko swoim pilotem. Natomiast sygnał z nich pompa może wykorzystać do sterowania drugą nastawą. Z kolei zwrotny sygnał trybu pracy grzanie/chłodzenie pokaże na pilocie fancoila pracującego w innym trybie niż pompa, że właśnie fancoil nie może pracować np. na chłodzeniu, bo aktualnie pompa jest na grzaniu. Mamy zaledwie kilku klientów wykorzystujących ten Interlink.

 3. Janusz pisze:

  Założyłem u siebie kontroler BRP069A62 i nie widzi w ogóle grzania pomieszczeń przy sterowaniu temperatura zasilania zależną od pogody. Nie mogę nawet włączyć i wyłączyć althermy, a tylko o to mi chodzi 🙂 Dopiero jak przełączę na sterowanie temp. pom. to widzi. W Daikinie powiedzieli, że mogę przestawiać krzywą grzewczą i włączać i wyłączać. A to nie działa 🙂

  • No cóż. Tak jak opisałem w artykule, pompa musi być w trybie termostatu pokojowego. To nowy moduł, raptem kilka szt. zamontowaliśmy. Zawsze w trybie termostatu pokojowego, bo taka była informacja od producenta. Szczerze mówiąc nawet nie sprawdzałem jak on się zachowuje w trybie sterowania temperaturą zasilania.

 4. Janusz pisze:

  Tak tylko sterowanie termostatem pokojowym spowoduje pewno większe zużycie prądu, bo pompa się będzie podawała wyższą temp. zasilania. Do tego fancoile same sobie ustalają kiedy otwierają zawory. Według Pana przejście na sterowanie temp. pom. będzie mniej ekonomiczne?

  • Trudno jednoznacznie powiedzieć. Wiele zależy od samej możliwości oddawania ciepła w pomieszczeniu z termostatem. No i pompa wcale nie musi podawać wyższej temperatury zasilania przy pracy z termostatem. Aczkolwiek łączenie termostatu z fancoilami nie bardzo ma sens. Wyłączenie pompy przez termostat spowoduje brak czynnika na fancoilu.

 5. Janusz pisze:

  Właśnie odkryłem, że fancoile ustawioane w weekly mode wymuszają pracę pompy, nawet gdy na sterowniku jest wyłączona albo wskazuje, że będzie dążyła do wyższej temperatury dopiero za parę godzin. Faktycznie sterownik nie pokazuje pracy pompy gdy jest włączony, a ona pracuje i zasila fancoile. Co lepsze wyłączona na sterowniku pompa, również pracuje i zasila fancoile, wyglądana na to że fancoile przejmują sterowanie jednostką. Co lepsze nie wariują z temp. zasilania, podawana jest woda w okolicach 38 stopni. Na sterowniku sterowanie temp. pom. W takim przypadku stosowanie sterownika lan jest dla mnie raczej zbędne, zostawie jako gadżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *