Pompa ciepła do cwu Daikin Kompakt

Nowości w tym roku nam nie zabraknie.
2 lata temu prezentowałem pompę ciepła do cwu Altherma split.
Daikin rozszerzył ofertę urządzeń i aktualnie dostępna jest pompa ciepła do cwu typu kompakt.
Na rynku jest szereg tego typu rozwiązań, ale kilka słów warto o pompie Daikin napisać, bo jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach.

Zasada działania pompy typu kompakt, jest taka sama jak innych pomp ciepła.
 
 
Powyższy schemat wstawiony jest w obudowę pompy ciepła.
W jej górnej części mamy zamontowaną sprężarkę, wentylator, parownik i automatykę. Skraplacz w postaci wężownicy nawinięty jest na płaszcz zbiornika w jego dolnej części. Całość w kompaktowej obudowie zaizolowanej pianką pur 50mm.
 
 
Pompa ciepła występuję w dwóch wielkościach – 200 i 260 l odpowiadających profilom poboru wody L i XL.
Dodatkowo większy model może być wyposażony w wężownicę, do której można podłączyć instalację solarną lub kocioł stałopalny.
Średnica 60 cm i wysokość 170 i 200 cm – a więc dość zgrabne urządzenie. Zaleca się by pomieszczenie miało przynajmniej 20m3 kubatury.
Bardzo często klienci zadają pytanie – skąd ta pompa bierze to ciepło do produkcji ciepłej wody?
 
Jest to powietrzna pompa ciepła, więc bierze je z powietrza za pomocą wentylatora, ale możliwości poboru powietrza jest kilka.
Najprostsza możliwość to wstawienie pompy ciepła do pomieszczenia o kubaturze przynajmniej 20m3. Pompa pobiera powietrze z pomieszczenia i wyrzuca je do niego z powrotem, ale tym samym schładza je odbierając z powietrza ciepło. W takim wypadku wykorzystamy pomieszczenia techniczne, garażowe, kotłownie, w których mamy zyski ciepła i ewentualny spadek temperatury nie odbije się na komforcie.
 
Jeśli chcemy uniknąć wychładzania pomieszczenia, to powietrze wyrzucane z pompy ciepła wyprowadzimy kanałem wentylacyjnym na zewnątrz.
 
 
Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie, a do pomieszczenia technicznego czy garażu wrzucane jest powietrze z układu wentylacyjnego, które zazwyczaj ma temperatury dodatnie.
 
Kolejna możliwość to zastosowanie dwóch kanałów powietrza – nawiewanego i wywiewanego. Wówczas pompa może pracować w 100% na powietrzu zewnętrznym lub powietrzu, które skierujemy do niej kanałem z układu wentylacyjnego wywiewnego, aczkolwiek jeśli jest to centrala wentylacyjna, to trzeba przeanalizować wydatki powietrza i tryby pracy, a układ zmodyfikować pod kątem przepustnic i sterowania.
 
 
Pompa grzejąc wodę, chłodzi powietrze, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by ten chłód odpadowy wykorzystać.
Często w okresie letnim stosuje się rozwiązanie, w którym schłodzone powietrze, kieruje się bezpośrednio do pomieszczeń za pomocą przepustnic. Nie jest tego chłodu dużo, ale efekt jest odczuwalny.
 
 
Z kolei w pozostałych porach roku, powietrze wyrzucane jest na zewnątrz.
 
Pojawiają się oczywiście od razu pytania – co w sytuacji kiedy nie potrzebuję przygotowywać ciepłej wody a pompa ciepła jest np. spięta z układem wentylacji czy chłodzenia?
Jak wygląda praca pompy i jej sprawność przygotowania ciepłej wody w sytuacji, kiedy pracuje w 100% na powietrzu zewnętrznym?
 
Tutaj dla lepszego wyjaśnienia przyda się kilka informacji o technicznych parametrach pracy.
W pompach ciepła do cwu typu kompakt, montowane są na ogół niewielkie sprężarki pracujące w określonym zakresie temperatur zewnętrznych oraz grzałki elektryczne, które przejmują pracę sprężarkę jeśli wychodzi ona poza ten zakres. Większość kompaktów na rynku pracuje w temperaturach dodatnich, tj. do +5 stopni lub 0 stopni. Pompy ciepła do cwu z górnej półki mają ten zakres rozszerzony do -5 stopni. Pompa cierpła do cwu Daikin pracuje do -7 stopni i przy tej temperaturze zewnętrznej potrafi osiągnąć temperaturę w zbiorniku do 56 stopni.
 
 
Sprężarka pompy ciepła ma moc ok. 1,8 kW a wbudowana grzałką elektryczna 1,5 kW. Podstawowe dane poniżej.
 
 
Sprawności przygotowania cwu dla klimatu chłodnego (temp. obliczeniowa -22 stopnie), tj. praca w 100% na powietrzu zewnętrznym wynosi 94% dla profilu L i 92% dla profilu XL.
Jeśli wykorzystamy ciepło odpadowe z układu wentylacji lub zyski ciepła z pomieszczenia technicznego i pompa ciepła będzie pracowała na temperaturach dodatnich, to sprawności wyniosą odpowiednio 135% i 129%. Jest to więc najbardziej ekonomiczny sposób przygotowania cwu.
Warto te wartości porównać z konkurencją, o ile je podaje.
 
Pompa ciepła do cwu może pracować w trzech trybach, do wyboru przez użytkownika:
ECO – tylko z wykorzystaniem sprężarki, z maksymalna nastawą 55 stopni
AUTO – urządzenie w trakcie pracy przechodzi z trybu ECO na pracę grzałki elektrycznej jeśli ze względu na nastawę użytkownika (do 70 stopni) lub temperaturę zewnętrzną wyjdzie poza zakres pracy sprężarki
BOOST – szybkie przygotowanie cwu na żądanie – równoległa praca sprężarki i grzałki.
 
Wracając do wcześniej postawionego pytania – moc sprężarki i tryb pracy wpływa na czas przygotowania cwu w pompie ciepła.
Ogrzanie zbiornika 200 l od 10 do 55 stopni trwa ponad 8h, a zbiornika 260 l – ponad 10 h. W trybie BOOST te czasy są o połowę krótsze.
Biorąc pod uwagę rozbiór wody – pompy te pracują na ogół przez większą część doby. Współpraca z układem wentylacyjnym czy chłodzeniem jest więc do pogodzenia.
 
Zbiorniki w pompie Daikin są emaliowane oraz zabezpieczone przed korozją anodą magnezową.
 
W modelu 200l jest to jedna anoda, a w modelu 260 l – dwie anody.
 
Pomiar temperatury również odbywa sie w dwóch punktach.
 
Dodatkowa wężownica w modelu 260l ma 1m2
 
Pompa jest bardzo cicha – głośność w odległości 2m – 36 dB (A)
 
Pompa ciepła do cwu Daikin jest przystosowana do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi.
 
Jeszcze kilka słów o wentylatorze. Wentylator pracuje w zakresie 350 do 500 m3/h. Do -5 stopni wentylator pracuje na minimalnym zakresie by zapewnić cichą pracę. Jeśli temperatura spada, to zwiększa obroty do 500 m3/h. Spręż 120 Pa, pozwala podłączyć kanały 160mm o długości do 6 mb 
 
Standardowa 3 letnia gwarancja Daikin.
 
Ten wpis został opublikowany w kategorii CWU, PC powietrzna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Pompa ciepła do cwu Daikin Kompakt

 1. Łukasz pisze:

  bardzo ciekawe rozwiązanie 🙂 czy jest już znana cena tego urządzenia?

  Planuję u siebie zrobić ogrzewanie gazem ziemnym (dom parterowy / tylko podłogówka). Zastanawiam się czy jest sens i czy się opłaca ($) zastąpić zewnętrzny zbiornik na cwu np. taką pompą daikina i ogrzewać tym wodę w "ciepłym" okresie a w zimie piec gazowy by grzał tą wodę. Zatem musiała by być ta większa jednostka aby szło podłączyć piec.
  W domu będzie rekuperacja zatem można by zastosować ten patent i odbierać "zurzyte ciepłe powietrze" z wyrzutni reku? Dodatkowy benefit to jeszcze to "chłodne" powietrze latem.

  Pytanie zasadnicze czy to ma sens i czy to się zwróci? W okresie letnim piec gazowy wtedy by praktycznie nie pracował – nawet nie wiem czy to ma pozytywny czy negatywny wpływ na piec…

  • W kwestii ceny, proszę o przesłanie zapytania na adres mailowy firmy. Pracując na temperaturach dodatnich koszt przygotowania cwu, będzie tańszy od gazu ok. 25%, a przy zastosowaniu 2 taryf, prawie o połowę. Do tego dochodzi wykorzystanie chłodu odpadowego. Ta pompa to przede wszystkim alternatywa dla kotłów stałopalnych i ogrzewania elektrycznego w bojlerach. W przypadku gazu z sieci zaoszczędzimy maksymalnie kilkaset zł rocznie, więc trudno mówić tutaj o zwrocie z inwestycji. Zależy to jeszcze od ceny tego zasobnika do kotła gazowego. Tak naprawdę w tym wypadku nie jest on w ogóle potrzebny, bo przygotowanie cwu w pompie ciepła będzie tańsze od gazu przez cały rok i kwotę na zasobnik można odjąć od ceny pompy.

 2. Łukasz pisze:

  Jaka jest temperatura powietrza wychodzącego z pompy ciepła i czy można to powietrze wpuścić do pomieszczeń mieszkalnych w okresie zimowym nie mając wentylacji mechanicznej?

  • Pompa ciepła, pompuje ciepło. Zabiera je z jednego miejsca (grunt, powietrze zewnętrzne, pomieszczenie) i daje do drugiego (woda w zasobniku, instalacja grzewcza)
   Temperatura wychodząca jest o kilka stopni niższa od wchodzącego (2 do 5 stopi). Będzie więc Pan wychładzał pomieszczenie. Jeśli inne zyski ciepła w tym pomieszczeniu skompensują to chłodzenie, to można tam powietrze wypuścić. Ale raczej wyciąga się powietrze z zewnątrz lub z budynku i wyrzuca na zewnątrz lub pomieszczenia nieogrzewanego typu garaż

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *