Ustawienie krzywej grzewczej w pompie ciepła

Za oknem temperatura spada, idzie mróz. Nasze podłogowe instalacje grzewcze współpracujące z pompami ciepła muszą dostarczyć do budynku więcej ciepła, a tym samym więcej pieniędzy wyciągnąć z naszej kieszeni. To drugie można nieco ograniczyć. Kluczem do sukcesu jest sterowanie pogodowe i właściwie ustawiona krzywa grzewcza.

Ten temat poruszałem już na blogu… uff jak ten czas leci. Jak wpisałem w polu wyszukiwarki "pogodówka" to wyskoczył mi ten wpis z przed 6 lat. Można sobie przypomnieć 🙂
Idea się nie zmieniła. Sterowanie pogodowe, to nic innego jak zwiększanie się temperatury zasilania wody kierowanej do instalacji grzewczej(podłogówki, grzejników, klimakonwektorów), wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.
Zależność między jedną, a drugą temperaturą określa tzw. krzywa grzewcza. Brzmi mało przyjaźnie, ale to zwykła prosta przechodząca przez 2 punkty. Od razu lepiej, prawda? 🙂
Tak to wygląda na wykresie pompy ciepła Daikin Altherma od 10 lat. 
 
 
U młodszej konkurencji wygląda to dzisiaj dokładnie tak samo, więc myślę, że wpis przyda się użytkownikom innych pomp.
Od ponad 2 lat, w Althermach serii CB, ten wykres jest dostępny w menu użytkownika i może on sobie samodzielnie korygować ustawienia. (W poprzednich modelach był w menu serwisowym) 
 
Na osi Ta mamy temperaturę zewnętrzną.
Na osi Tt odpowiadającą jej temperaturę zasilania instalacji grzewczej.
Punkty 1-00 do 1-03 odpowiadają za kształt naszej krzywej, komfort cieplny i za koszty eksploatacji.
 
Czy można je policzyć? Wyznaczyć empirycznie?
Teoretycznie tak. Na początku zawsze musimy przyjąć jakieś założenie.
Zacznijmy więc od punktu 1-01.
 
Jest to temperatura zewnętrzna, przy której nasz budynek wymaga ogrzewania.
W aktualnie budowanych domach przyjmuje się, że jest to ok. 15-16 stopni, a w domach energooszczędnych nawet 12 stopni. Możemy też określić tą temperaturę doświadczalnie.
Jak? – po prostu nie włączamy ogrzewania aż temperatura w budynku spadnie poniżej akceptowalnej przez… żonę.
 
Przejdźmy do kolejnego punktu 1-03, czyli odpowiadającej 1-01 temperaturze zasilania. Pozostanę przy podłogówce, jako najbardziej popularnej instalacji współpracującej z pompami ciepła.
Wpływ na wartość 1-03 mają dwie rzeczy. Pierwsza to dolna granica pracy pompy ciepła. W Althermie jest to 25 stopni i nie ustawimy niższej temperatury.
Druga – to oczekiwana temperatura w budynku.
Zauważmy, że aby nasza podłogówka w ogóle grzała, to sama podłoga musi być cieplejsza od powietrza w pomieszczeniu. 
Ile? – no przynajmniej 1 stopnień. Jakaś różnica musi być. A im zimniej na dworze, tym ta różnica musi być większa.
Jeśli więc ustawimy 25 stopni i nasza pompa ciepła pracuje z różnicą zasilanie/powrót, tzw. deltą, 5 stopni (25/20), to średnia temperatury wody w posadzce wyniesie 22,5 stopnia, a temperatura posadzki będzie do niej zbliżona lub nieco niższa. W pomieszczeniu będziemy wówczas mieli ok. 20-21 stopni. 
Im na zewnątrz zimniej, tym bardziej grzejemy, ale sama temperatura posadzki nie rośnie już tak szybko. Początkowo przybliża się do powrotu, a potem spada poniżej.
 
Zwróćmy uwagę na pewien istotny fakt na wykresie.
Jeśli uruchomimy ogrzewanie powyżej temperatury 1-01, np. przy 16-18-20 stopniach, to pompa ciepła będzie utrzymywała stałą temperaturę zasilania 1-03. 
Nie róbmy tego. Dlaczego? – to już temat na inny wpis. Po prostu jak nie ma potrzeby grzania, to nie grzejemy.
 
Przejdźmy do kolejnego punktu 1-00. Można go zinterpretować jako temperaturę obliczeniową naszej strefy grzewczej. Najczęściej są tutaj ustawiane temperatury od -16 do -20 stopni.
Teraz pozostało nam określić temperaturę zasilania 1-02. Tą akurat możemy policzyć. 
Nasz budynek ma jakieś obliczone czy oszacowane zapotrzebowanie na moc grzewczą i każdy m2 podłogówki, przy określonym rozstawie i temperaturze zasilania oddaje określoną ilość wat'ów, która pokrywa straty ciepła pomieszczenia, a sumarycznie – całego budynku.
Zazwyczaj temperatura zasilania mieści się w granicy 30 do 40 stopni. Trzeba ją skonsultować z wykonawcą instalacji.
 
Wydawać by się mogło, że mamy już temat załatwiony.
Owszem, zdarza się, że za pierwszym podejściem ustawiona krzywa grzewcza, sprawdza się w całym sezonie grzewczym. Ale najczęściej trzeba ją skorygować.
Przyczyn jest kilka.
Jedne są zależne od samego użytkownika. 
Jeśli jesteśmy ciepłolubni i preferujemy temperatury np. 23-24 stopnie, to musimy zacząć od wyższych temperatur zasilania, np. 27-28 stopni.
A jeśli jesteśmy zimorodkami, to start ogrzewania czy temperatury zasilania obniżymy.
Inne przyczyny zależą od bezwładności cieplnej samego budynku i instalacji oraz zysków ciepła bytowych i od nasłonecznienia. Np. te ostatnie są niejako stałe, ale im zimniej na zewnątrz, tym ich udział maleje. 
Każdy budynek i instalacja mają pewną bezwładność, czyli opóźnienie w osiąganiu zadanej temperatury w pomieszczeniu po podniesieniu temperatury zasilania i jej spadek po jej obniżeniu. Te temperatury nie zawsze nadążają za sobą. 
Dla naszego komfortu i kieszeni – tą bezwładność właśnie musimy skorygować.
Na szczęście producent Althermy przewidział szereg takich krytycznych sytuacji umożliwiając zarówno prostą jak i bardzo zaawansowaną regulację.
Omówmy je.
 
Jeśli w danym momencie jest nam za ciepło lub za zimno, albo chcemy podnieść/obniżyć temperaturę w budynku – to krzywą grzewczą możemy przesunąć równolegle w górę lub w dół, za pomocą strzałek temperatury i korekty +/- 1 do 10 stopni. Tak duży zakres korekty pozwala dostosować krzywą zarówno dla podłogówki jak i grzejników niskotemperaturowych.
 
Jeśli takie przesunięcie w górę lub w dół wymagane jest przez cały sezon grzewczy, to znaczy, że krzywa była ustawiona zbyt nisko lub za wysoko.
Należy wtedy podnieść/obniżyć temperatury 1-03 i 1-02 o wielkość przesunięcia krzywej grzewczej.
 
Typowym problemem jest przegrzewanie budynku następnego dnia po mroźnej nocy. Kilkugodzinne obniżenie temperatury zewnętrznej podnosi czasem znacznie zasilanie, chociaż w budynku jeszcze nie spadła temperatura.
W Althermie możemy w nastawach serwisowych wybrać uśrednianie pomiaru temperatury zewnętrznej z ostatnich 12-24-48-72h w zależności od bezwładności naszego budynku.
Sugeruję od razu wybrać 24 lub 48h i sprawdzić jak utrzymywana jest temperatura w budynku.
 
Dla pomp ciepła powietrze-woda szczególne są temperatury wokół 0 stopni, na którą nakłada się wysoka wilgotność względna. Cykle odszraniania są wtedy częstsze.
Jeśli nasz budynek i instalacja ma mały bezwład i szybko reaguje na przerwy w zasilaniu, możemy w Althermie aktywować kompensację temperatury zasilania w okolicy 0 stopni ( +/- 2-4 stopnie ) i w tym przedziale podbić krzywą grzewczą o w lub 4 stopnie.
 
Jeśli podczas mrozów jest za zimno, a w pozostałym okresie sezonu jest OK – to znaczy, że krzywa grzewcza jest zbyt płaska i musimy zwiększyć temperaturę 1-02, podnosząc krzywą z lewej strony
 
Jeśli podczas mrozów przegrzewamy budynek, to krzywa jest zbyt stroma i musimy obniżyć temperaturę 1-02 opuszczając ją z lewej strony.
 
Jeśli podczas mrozów jest OK, ale poza mrozami jest za zimno, to musimy mieć bardziej płaską krzywą, ale przesunięta w górę.
Zwiększamy więc temperaturę 1-03, podnosząc krzywą z prawej strony i ewentualnie przesuwamy w prawo temperaturę startu ogrzewania czyli 1-01
 
Jeśli podczas mrozów jest OK, a poza mrozami zbyt ciepło, to krzywa jest zbyt płaska i opuszczamy ją z prawej zmniejszając 1-03.
 
Samo sterowanie pogodowe nie zawsze jest czytelne dla użytkownika, bo nie przekłada się bezpośrednio na temperaturę wewnętrzną.
Czytelny jest termostat ze zrozumiałą temperatura 22 stopnie, a nie koniecznie przesunięcie krzywej grzewczej o np. aktualnej wartości zasilania 28 stopni + 2 stopnie.
Dlatego też często równolegle ze sterowaniem pogodowym korzystamy z termostatu pokojowego.
 
W większości pomp ciepła dostępnych na rynku, termostat pokojowy włącza lub wyłącza pompę ciepła, a sama pompa ciepła utrzymuje temperaturę wynikającą z krzywej grzania.
Jest to rozwiązanie dość ubogie.
Zauważmy, że jedna konkretna krzywa grzania, przy konkretnej temperaturze zewnętrznej jest w stanie zapewnić w budynku tylko jedną temperaturę wewnętrzną.
Nawet jak na termostacie ustawimy sobie 25 czy 28 stopni, to spowoduje on tylko włączenie pompy ciepła i jej pracę wg tej krzywej. Ale nie przesunie jej równolegle w górę.
Możemy od razu ustawić wysoką krzywą grzewczą, a potem gasić ją termostatem, ale to nieekonomiczne rozwiązanie.
W ten sposób z pompy ciepła z płynną modulacją mocy robimy pompę on/off, a to nie ma sensu.
 
W Althermie rozwiązano ten problem i zastosowano automatyczną adaptację krzywej grzewczej.
W nastawach serwisowych zezwalamy na modulacje temperatury zasilania w zakresie +/- 5 stopni.
Jeśli przy zasilaniu np. 30 stopni (które wynika z krzywej grzewczej) w budynku mamy temperaturę 20 stopni, a użytkownik na termostacie Althermy chce ją podnieść do 22 stopni, to pompa ciepła ma zgodę na podniesienie aktualnej temperatury zasilania o maksymalnie 5 stopni, aż w budynku zostanie osiągnięte 22 stopnie.
Czas modulacji, tj. szybkość przyrostu temperatury zależy od kolejnej nastawy serwisowej, jaką jest bezwładność instalacji lub inaczej typ emitera. Przy małej objętości wody, instalacjach grzejnikowych czy klimakonwektorach, bezwład instalacji określamy jako mały.
Natomiast przy podłogówce i dużych objętościach instalacji – jako duży.
Sytuacja jest analogiczna przy obniżeniu temperatury na termostacie. Zamiast wyłączenia pompy ciepła, mamy modulację zasilania w dół, oczywiście do dolnej granicy mocy pompy ciepła.
 
Mam nadzieję, że samodzielne poruszanie się po krzywej grzewczej będzie teraz dla użytkowników łatwiejsze.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrzewanie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Ustawienie krzywej grzewczej w pompie ciepła

 1. Mysław pisze:

  Tego szukałem… wprawdzie, nie mam Althermy (AlphInnotec), ale rozumiem już co i jak i dlaczego u mnie (to jeszcze wtórna sprawa chyba z instalacją hydrauliczną), albo mam ciepło na górze, albo ciepło na dole… albo jest w miare w całym budynku ale wtedy PC łazi całymi dobami.. na niskiej mocy (inwerter)… pozdrawiam

 2. Matik94 pisze:

  Ciekawy wpis, sam bym pewnie do tego nie doszedł.

 3. Wojtek pisze:

  "Jeśli więc ustawimy 25 stopni i nasza pompa ciepła pracuje z różnicą zasilanie/powrót, tzw. deltą, 5 stopni (25/20), to średnia temperatury wody w posadzce wyniesie 22,5 stopnia, a temperatura posadzki będzie do niej zbliżona lub nieco niższa. W pomieszczeniu będziemy wówczas mieli ok. 20-21 stopni. 

  Im na zewnątrz zimniej, tym bardziej grzejemy, ale sama temperatura posadzki nie rośnie już tak szybko. Początkowo przybliża się do powrotu, a potem spada poniżej."

  Witam Panie Adrianie. Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie dokładniej jak to jest z tymi temperaturami posadzki podczas grzania? Szczególnie ostatnie zdanie. Mam PC on-off mocno przewymiarowaną więc nie grzeję wg krzywej tylko wg termostatu z maks. Tz=35C, dt=4K.Grzejąc tylko w taniej taryfie pompa rzadko kiedy dochodzi do temperatury 35C, może podczas mrozów -15/-20C jak pracuje w nocyponad 4-5 godzin ciurkiem. Jeśli mam 9cm wylewki to jakie temperatury osiąga posadzka podczas takiego grzania?

  Mam nadzieję, że jasno się wyraziłem o co mi chodzi. Pozdrawiam.

  • Najlepiej pomierzyć, bo ta temperatura jest wynikowa i zależy od rozstawu podłogówki, grubości wylewki, jej pokrycia, odbioru ciepła. Będzie ona pomiędzy temperaturą powrotu a pomieszczenia.

 4. Jacek pisze:

  Jak to wygląda w Althermach HT?

  Będzie to pierwsza zima gdzie będę się ogrzewał tą pompą, panowie instalatorzy też sugerowali nastawe "Pogodówka" lecz tam chyba nie ma możliwości zmiany krzywej grzewczej.

  Jakie nastawy powinienem wykonać aby było ekonomicznie. 

  • W Alhermie HT wszystko jest w instrukcji obsługi dostępnej dla użytkownika. Ustawia się krzywą grzewcza, tak jak to opisano w powyższym wpisie (pierwszy kod 3). Dodatkowy plus w HT jest taki, że użytkownik w trakcie sezonu, jednym przyciskiem może przejść z ogrzewania pogodowego na bezwzględne lub pokojowe.

 5. Tomek pisze:

  Dzień Dobry,

  Czym dokładnie jest dolna granica wody wylotowej oraz górna granica wody wylotowej? Pompa Panasonic ALL IN ONE Aquarea 5Kw.

 6. Jakub pisze:

  Dzień dobry, dom jest jeszcze w trakcie wykończania, ustawiłem krzywą grzewczą:
  1-00 – -5st.
  1-01 – 15st.
  1-02 – 30st.
  1-03 – 25st.

  Dodatkowo w ustawieniach obniżyłem tryb komf. o -8 st. a eko o -10 st. Temperatura w budynku utrzymuje się na poziomie 22,5 st., co mogę zrobić aby pompa nie włączała się w godz. 6-21?
  PS. Srednia temp zew. (z 24h) ok 3 st., Harmonogram – tryb eko 4-22, komf 22-4, pompa pracuje praktycznie non stop, ale ma bardzo niskie zużycie prądu (ok. 2 kWh przez 6h)

  Chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której utrzymuje temperaturę na aktualnym poziomie, ale pompa grzeje tylko w trybie komf. w godz. 22-4, w ciągu dnia włącza się tylko w razie zapotrzebowania na CWU, rzadko załącza sprężarkę.

  Dom 160 m2, zapotrzebowanie ok 4,5kW, podłogówka na całości, spadek temp. bez ogrzewania, w ciągu doby ok. 1 st (przy 5 st. na zewnątrz)

  • Dość dziwne ustawienia. Od czerwca wszystkie Althermy są uruchamiane przez AFSDA (inaczej nie ma gwarancji), czyli autoryzowany serwis. Ma on obowiązek omówić z klientem ustawienia, i wreszcie powinien Pan mieć bezpośredni kontakt do serwisu. Proszę popatrzeć jeszcze raz na rysunek z wpisu. Czy poniżej -5 stopni ma już być tylko stała temperatura zasilania +30 stopni? Krzywa jest bardzo płaska. Przełożenie temperatury wewnętrznej na zasilanie w jeszcze nie eksploatowanym budynku nie jest takie oczywiste i proste. Łatwiej będzie przejść na sterowanie termostatem pokojowym.
   Jeśli jednak ma być zasilanie i harmonogram, to trzeba odnieść się do zapotrzebowania na ciepło i temperatur na jakie była dobierana podłogówka.
   Sugeruję pozostać w zakresie 25-26 do 30-35 stopni przy temperaturach zewnętrznych od +15? (Może nawet niżej w tak ciepłym domu) do -20.
   Ustawianie płaskiej krzywej i obniżanie jej o -8 i -10 stopni dla komfort i eko jest bez sensu.
   Godziny pracy pompy (on/off) uzyska Pan na zasadzie: temperatura taka jak ma być w godzinach pracy i temperatura znacznie obniżona (np. Te -8, -10) dla uzyskania off lub tylko tyle obniżona, by w godzinach drogiej taryfy temperatura nie spadła poniżej jakiegoś akceptowalnego minimum (czyli wejście w drogą przy mrozach).

   • Jakub pisze:

    Czy praca ciągła spreżarki na bardzo niskim poborze (ok 300W) jest dla niej zdrowa, czy może lepiej, żeby miała jakieś przerwy (niestety zmiana ustawień powoduje że włącza i wyłącza się kilka razy na godzinę 🙁 zużywając przy okazji więcej prądu)

 7. Michał pisze:

  Nie do końca rozumiem jak działa Delta przy pompie działającej w oparciu o krzywą grzewczą z płynną modulacją. Do tej pory byłem przekonany, że pompa dąży do zerowej różnicy, a następnie wyłączą sie i oczekuje na spedek o delte i znów się załącza, ale to by była pompa typu on/off. Czy mógłby Pan wytłumaczyć jak się ma delta w przypadku płynnej modulacji i krzywej grzewczej?  

  • Altherma pracuje tak, by utrzymać zadaną temperaturę zasilania wynikającą z krzywej grzewczej lub ręcznej nastawy. Moduluje zarówno mocą jak i przepływem, by utrzymać przy tym zadaną dt.
   Jak nie umie osiągnąć nastawy to podnosi moc. Jak wychłodzenie (odbiór ciepła) jest duże i dt rośnie powyżej zadanej, to dodatkowo zwiększa przepływ. I odwrotnie.
   Dt maleje to zmniejsza przepływ, zasilanie rośnie, to zmniejsza moc.
   Jeśli dołożymy do tego termostat pokojowy, to pompa dalej utrzymuje nastawę zasilania wynikająca z ręcznej nastawy lub krzywej grzewczej.
   Przy ręcznej nastawie, która musi być stosunkowo wysoka, np. 40 stopni, pompa będzie tak długo utrzymywała te 40 stopni, aż w pokoju będzie np. żądane na termostacie 22 stopnie. I wyłączy się. (Dlatego nastawa ręczna musi być dość wysoka, tj. na tyle wysoka, by uzyskać w domu 22-24 czy nawet 26 stopni.
   Przy krzywej grzewczej, z której wynika np. 35 stopni, podnoszenie na termostacie z 22 do 24 czy 26 nic nie da, jeśli na zasilaniu ciagle będzie to samo 35 stopni. Po to właśnie jest parametr modulacji, by pozwolić pompie podnosić zasilanie w stosunku do krzywej o 1-2-5 stopni, aż do momentu w którym w pomieszczeniu osiągniemy żądaną temperaturę. I odwrotnie – obniżanie temperatury na termostacie powoduje obniżenie krzywej grzewczej. Krótko mówiąc, w każdej chwili Altherma utrzymuje temperaturę dostosowaną do aktualnych potrzeb użytkownika, strat ciepła budynku i temperatury zewnętrznej.

 8. Marcin pisze:

  Witam

  Użytkuje pompę gruntową Nibe 1245 8kW, dzieki powyższemu opisowi, cos już do mnie dociera, wcześniej zdawałem sie na to co ustawi serwisant. Nie narzekam, ale fajnie jednak miec jakąś wiedzę o takim sprzęcie we własnym domku 😉

  Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa, poniżej wklejam link jak wyglada moja krzywa. moje pytanie, ta wartość "3" na czerwono specjalnie ja podkresliłem, co oznacza?

  https://www.fotosik.pl/zdjecie/30a18993bae1a1af

  • Jest to nr krzywej grzewczej, której nie tworzymy poprzez określenie temperatur, a wybieramy z całego pęku krzywych. Jest to opisane w tym wpisie z przed 6 lat. Współczynnik lub nr krzywej określa jej kat nachylenia oraz wielkość wzrostu temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.

 9. TrueMan pisze:

  Witam,

  mam pompę SmartHeat Bravour i008 z inwerterem. Krzywa ustawiona następująco:
  X1 – 18
  Y1 – 22
  X2 – -20st
  Y2 – 30st

  Efekt jest taki że przy domu 200m pompa działa całą dobę z niewielką wydajnością pobierając 0,7-0,9kW/h. Korzystam z G12w i chciałbym ją ustawić na intensywniejszą pracę w godzinach 22-6 oraz 13-15.

  Co Pan radzi w takiej sytuacji?

  Zejść z minimalną do powiedzmy 19st (+/- 2K) oraz np 23st w tanich?

  Pompa ma też na stałe ograniczone obroty maksymalne toteż nigdy właściwie nie dochodzi do spełniania warunku oczekiwanego jeśli chodzi o zasilanie – czy to właściwy krok?

  Delta zasilanie/powrót jest stały i nie przekracza 2,5-3st (w pierwszym roku grzania było 5-7st).

  Będę wdzięczny za sugestie.

  • Nie znam logiki sterowania tej pompy, a informacji w sieci (instrukcje) w zasadzie nie ma.
   Powyżej, w moim komentarzu z 13.11 wyjaśniłem jaka działa połączenie pogodówki z termostatem w Althermie i z funkcją modulacji.
   Skoro chce Pan operować temperatura pokojową, to trzeba podnieść krzywą, a termostat pokojowy ustawić na pracę tylko w godzinach taniej taryfy. Rozumiem, że Bravour nie zmoduluje temperatury zasilania i jej nie podniesie przy podniesieniu nastawy na termostacie pokojowym. Pozostaje więc wysoka krzywa i tryb on/off godzinowy.

   • TrueMan pisze:

    NIe znalazłem informacji żeby Bravour robił takie rzeczy z krzywą jak Atherma więc chyba faktycznie pozostaje opcja ON/OFF w godzinach szczytu… czyli logicznie rzecz biorąc coś czuję że bardziej opłaca się bazować na bieżącej temp. powrotu.

    Jaką odstępstwo w K standardowo ustawia Pan w Athermach? Po artykule wnioskuję że ustawiona temp 23st / 2K włączy pompę przy zejściu poniżej 21st – oraz wyłączy po przekroczeniu 25st. Jest jakaś standardowa wartość tego odchylenia?

    Czy Atherma również pozwala ustalić odcylenie w K pracy sprężarki (czyli kiedy sprężarka ma zwiększać/zmniejszać obroty)?

    • Nie bardzo wiem, co Pan ma na myśli pisząc odstępstwo w K. Myli Pan też histerezę z modulacją temperatury zasilania. Modulacja może pracować w zakresie +/- 1-5 stopni od obliczeniowej temperatury wynikającej z krzywej grzewczej. Zamiast modulacji, altherme można zaprogramować tak, by w godzinach taniej taryfy pracowała z zasilaniem krzywa grzewcza + 1-10 stopni, a w drogiej – krzywa grzewcza – 1-10 stopni.
     Natomiast dokładność termostatu (odczyt/nastawa) może wynosić 0,5 lub 1 stopień, a histereza (zakres reakcji termostatu), którą również się ustawia – 1 do nawet 6 stopni. Na koniec można ustawić +/- 5 stopni korektę odczytu, jeśli termostat nie do końca jest w miejscu reprezentacyjnym.

 10. TrueMan pisze:

  Czyli pompa się zatrzyma jeśli osiągnie zadaną temp + ustawiona różnca – oraz włączy się jeśli temp spadnie poniżej zadaną + różnica.

  W praktyce wygląda to tak – ustawiam temp 22st i 2K. To K to po prostu "stopnie temp ale bez podawania + czy -". czyli pompa przestanie grzać po osiągnięciu 24st (22+2K) oraz włączy się jeśli temp spadnie poniżej 22st-2K (20st).

   

  • Nie potrafię powiedzieć co zrobi pompa SmartHeat, ale z opisu wynika, że to najzwyklejsza i dość duża histereza termostatu. Krótko mówiąc jak chcemy mieć 22 stopnie, to musimy godzić się na temperaturę wahającą się od 20 do 24. Z braku bardziej sensownego sterowania (modulacja mocy i przepływu), producent zabezpieczył się w ten sposób przed … No właśnie przed czym? Czyli ten SmartHeat, to taki pseudo inverter.

 11. paulutek pisze:

  witam

  Panie Adrianie mam pompę od paru miesięcy Daikina z altthermą  na wyświetlaczu pokazuje temp.47 stopni,  a w domu ok.16-17 stopni dodam ze dom jeszcze nie ocieplony.Czy podłogówka zapowietrzona?

  • Z jednej strony takie zapytania na blogu są miłe, świadczą o zaufaniu klientów, ale z drugiej – nie da się pompy ciepła i instalacji „leczyć” na odległość, a zwłaszcza przy takich szczątkowych informacjach. A poza tym, przecież ta pompa nie wstawiła się razem z instalacją do budynku sama. Ktoś wykonał instalację, dobrał pompę, skonfigurował parametry pracy, uruchomił – i to jest osoba pierwszego kontaktu, do której należy się zwrócić z takim podstawowym zapytaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *